girupis_menu_top_2

Akumuliatoriai ir jų priedai

Sandėlio technika ir priedai

Svarstyklės

Padangos

Ratukai

Servisas

Log In
Prisijungti prie Girupis.lt
Pamiršote slaptažodį?
Prisijungti kaip
Jūs galite prisijungti, jei esate užsiregistravę vienoje iš šių paslaugų:
Pamiršote slaptažodį?

Negalite prisijungti? Įveskite el. pašto adresą ir el. paštu atsiųsime instrukcijas kaip prisijungti ar pasikeisti slaptažodį.

Prisijungti

Eksploatuojant gilaus ciklo akumuliatorius, esminis faktorius, nulemiantis galutinį atidirbamų ciklų skaičių, yra tinkama akumuliatorių priežiūra. 
Pagrindiniai faktoriai, lemiantys baterijos resursą:

  • Tinkamas ir savalaikis įkrovimas bei (skysto elektrolito baterijų atveju) - išlyginamasis krovimas (naudojant taisyklingus įkrovimo - t.y. srovės moduliavimo - algoritmus)
  • Iškrovimo gylis
  • Savalaikis distiliuoto vandens papildymas (netaikoma GEL ir AGM akumuliatoriams)
  • Laikymo ir eksploatavimo sąlygos

Ideali TROJAN baterijos eksploatacija turėtų atrodyti taip: kuomet išsikrauna iki 10 - 20% pajungti ją nepertraukiamai pasikrauti; kartą į savaitę patikrinti distiliuoto vandens lygį ir bent kartą į mėnesį atlikti išlyginamąjį krovimą (paskutiniai 2 veiksniai nereikalingi GEL ir AGM akumuliatoriams). Nelaikyti išsikrovusių akumuliatorių šaltyje, o neeksploatuojamus akumuliatorius, priklausomai nuo aplinkos temperatūros, įkrauti bent kartą į 2 - 3 mėnesius. 

Deja, bet realybė būna dažnai kitokia, todėl labai svarbu suprasti, kokią įtaką baterijos amžiui turi ankščiau išvardinti veiksniai. Netaisyklingos eksploatacijos paslėpti neįmanoma ir išardžius bateriją puikiai matyti, kas su ja buvo daryta ne taip (straipsnio gale pateikiamos netaisyklingos eksploatacijos pasekmių nuotraukos)

Tinkamas ir savalaikis įkrovimas

Tai labiausiai baterijos amžių įtakojantis veiksnys. Įkrovimai gali būti

  • Idealūs: kuomet įkrovimo srovė yra 10 - 13% ribose, skaičiuojant nuo C20 talpos ir kuomet baterija pajungiama pasikrauti pilnai, be pertrūkių; ir kuomet bent kartą per mėnesį atliekamas išlyginamasis krovimas (TROJAN atveju pakanka papildomai bateriją pakrauti bent 2 valandas, kuomet įprastas išlyginamojo krovimo laikas yra ~ 16 valandų. Tačiau tikrai nieko neatsitiks, jeigu bus kraunama ir 16 valandų, tačiau tokiu atveju labai svarbu, kad įkroviklis būtų modernus ir išlyginamąjį krovimą darytų 3 - 5 minučių impulsais, darydamas pertrauką tarp jų po 10 minučių). Pvz., populiariausiam TROJAN akumuliatoriui T105, kurio talpa yra 185Ah prie C5 ir 225Ah prie C20, reikalingas įkroviklis, kurio srovė būtų diapazone tarp 225Ah * 13% = 29A ir 22,5 A = 225Ah * 10%. Svarbu atkreipti dėmesį, kad įkroviklio parinkimo algoritmas yra visiškai kitoks, nei kad tūbelinių traukos akumuliatorių. Dar dėl išlyginamojo krovimo: išlyginamąjį krovimą būtina atlikti ir tais atvejais, jeigu po pilno įkrovimo elektrolito tankis nepakyla aukščiau 1,235 ir jeigu išsibarstymas tarp atskirų celių yra didesnis nei 0,03.
  • Per smarkūs įkrovimai. T.y. krovimas per didele srove. Trumpuoju laikotarpiu viskas atrodys gerai - baterija greičiau įsikrauna, o ir atiduoda truputį daugiau talpos. Tačiau po to seks greita baterijos mirtis - priklausomai nuo to, kiek buvo didesnis krovimas, baterijos amžius sutrumpėja nuo 15 iki 45% (ir čia kalbame tik apie TROJAN akumuliatorius, kurie yra specialiai apsaugoti nuo tokių dalykų)
  • Krovimas su pertrūkiais arba nepilnas įkrovimas. Matematika čia labai paprasta: krovimas su pertrūkiais arba nepilnas įkrovimas tiesiog naikina baterijas (ypač GEL ir AGM) ir jeigu tai vyksta nuolat, baterijos amžius paprastai sutrumpėja iki 5 kartų:

Krovimo ypatybės_3.png

Kaip matyti iš paveikslėlio, tokiu paprastu veiksmu kaip baterijos įkrovimas vartotojas gali smarkiai prailginti arba sutrumpinti baterijos tarnavimo laiką.


Iškrovimo gylis

Baterijos iškrovimo gylis visais atvejais turi įtakos švino rūgštinių baterijų tarnavimo amžiui. Jo įtaka skiriasi tik nuo baterijų gamintojų įdiegtų technologijų, suteikiančių arba ne atsparumą nuo per gilaus iškrovimo sukeltų padarinių. O pagrindiniai padariniai, per giliai išsikrovus akumuliatoriui:

  • Sulfatizacija - talpos praradimas dėl netirpių sulfatų kristalų susidarymo. TROJAN su šia problema kovoja pasitelkdamas Alpha Plus su T2 technologiją. Sulfatizacija yra neišvengiamas procesas švino rūgštinėse baterijose, tačiau jį labai smarkiai paspartina netaisyklinga eksploatacija ir nuolatinis giluminis iškrovimas. Vienintelis prevencinis vaistas nuo per ankstyvos sulfatizacijos - išlyginamasis krovimas, o AGM ir GEL akumuliatorių atveju - stengtis neiškrauti iki 0 ir kuo greičiau įkrauti išsikrovusius akumuliatorius pilnai ir nepertraukiamai.  
  • Nuosėdų kaupimasis arba kitaip - aktyviosios masės praradimas. Šios nuosėdos užkiša elektrolito kanalus tarp plokštelės ir separatoriaus ir tokiu būdu prarandama ta pati talpa. TROJAN su šia problema kovoja pasitelkdamas Maxguard T2 separatorių technologiją ir patentuotos konstrukcijos celių korpusu. Šis procesas natūraliai vyksta baterijose, tačiau gilus iškrovimas jį paspartina. Šioje vietoje labai svarbus separatoriaus vaidmuo - jis dar papildomai turi sulaikyti ir stibio praradimą iš teigiamos plokštelės. Nes jeigu jam leidžiama difuzijos būdu pasišalinti, be kitų dalykų smarkiai sumažėja teigiamos plokštelės atsparumas oksidacijai. O kaip tik būtent šio technologinio sprendimo neturi dauguma kitų gamintojų (nes brangiai kainuoja ir pasiteisina toks sprendimas tik masinės gamybos atveju). 
  • Teigiamos plokštelės oksidacija (oksiduojasi ir neigiama plokštelė, tačiau teigiamai plokštelei tenka apie 85% oksidacijos efekto). Dalis T2 technologijos kompleksinių priemonių yra būtent skirta kovoti su oksidacija. Kuo iškrovimo lygis gilesnis, tuo stipresnė oksidacija (ir sulfatizacija taip pat). Būtent dėl oksidacijos TROJAN negamina gilaus iškrovimo akumuliatorių su tūbelės formos teigiamomis plokštelėmis, nes jos yra kur kas lengviau pažeidžiamos gilios oksidacijos. Vienintelis būdas išvengti gilios oksidacijos - nelaikyti išsikrovusių akumuliatorių (net ir trumpą laikotarpį!).

Jeigu jau taip atsitiko, kad akumuliatorius išsikrovė iki nulio, rekomenduojama jį kuo greičiau pilnai ir nepertraukiamai įkrauti. O jeigu giluminis iškrovimas atsitinka nuolat, tai rekomenduojama naudoti aukšto dažnio įkroviklį su integruota nuolatine automatine išlyginamojo krovimo funkcija - t.y. tokį, kuris baigęs pagrindinį krovimo procesą iškart persijungia į išlyginamojo krovimo rėžimą, reikia jo ar ne. Tokie būna tik industriniai įkrovikliai, pvz., kaip kad šis.

Sulfatizacijos žalą puikiai iliustruoja žemiau esanti nuotrauka. Baterija visiškai praranda talpą, kuomet susidarę netirpūs ir dideli sulfatų kristalai uždengia plokštelių aktyviąją masę.

Sulfatizacija_2.png

Savalaikis distiliuoto vandens papildymas (netaikoma GEL ir AGM akumuliatoriams)

Baterijų elektrolito lygį reiktų tikrinti bent kartą per savaitę, o jeigu jo lygis sumažėjęs - papildyti distiliuotu vandeniu (būtinai tai daryti po krovimo).

Vandens papildymo lygis.png

Šį procesą galima palengvinti užsisakius centrinę vandens užpildymo sistemą iš TROJAN - HydroLink: pažangioji TROJAN Hydrolink vandens papildymo sistema yra specialiai pritaikyta 6, 8 ir 12 voltų užpilamiems akumuliatoriams ir intuityviai dirba papildant akumuliatorius su skystu elektrolitu vandeniu. Dėl HydroLink vandens papildymo sistemos veikimo principo, nėra tiesioginio priėjimo prie akumuliatoriaus elektrolito ir nėra tikimybės apsitaškyti rūgštimi, dėl ko vandens papildymo sistema yra svarbi ir saugumo sumetimais. Paprasta HydroLink vamzdelių sistema yra paruošta patogiai instaliacijai. Įdiegus vandens papildymo sistemą, visas baterijų komplektas gali būti užpildytas vandeniu per mažiau nei 30 sekundžių.


HydroLink.png

 
Laikymo ir eksploatavimo sąlygos

Labai svarbu nenaudojamus akumuliatorius bent kartą per 2 - 3 mėnesius pilnai pakrauti. AGM ir GEL atveju, juos būtina pakrauti bent kas 6 - 8 mėnesius (galioja tik TROJAN akumuliatoriams). Apskritai, neeksploatuojamas akumuliatorius turėtų būti laikomas pakrautas ne mažiau nei 70%. 
Aplinkos temperatūra irgi turi žymios įtakos baterijos veikimui. Žemiau pateiktas grafikas rodo priklausomybę tarp temperatūros ir realiai panaudojamos talpos, o šalia esanti lentelė parodo elektrolito užšalimo temperatūras, priklausomai nuo išsikrovimo lygio. 

Temperatūra ir talpa.png

Kaip matyti iš grafiko, kuo šalčiau, tuo akumuliatoriai atiduoda mažiau talpos. O pilnai iškrautas akumuliatorius sėkmingai užšals net prie lengvo minuso (ir tokiu atveju bus pažeistas negrįžtamai). Tačiau, esant aukštesnei nei 30 laipsnių temperatūrai, galima gauti netgi daugiau talpos. Tačiau toks procesas trumpina baterijos tarnavimo amžių. 
Ir amžių trumpina smarkiai: kiekvienas temperatūros paaukštėjimas 10 laipsnių Celsijaus, skaičiuojant nuo 25 laipsnių, sutrumpina baterijos amžių per pusę!

Amžiaus trumpėjimas_2.png

Kad išvengti šio nemalonaus proceso įtakos, reikia visų pirma tinkamai parinkti baterijas, kad jos būtų pakankamos galios ir todėl dirbant neperkaistų ir, iš kitos pusės, parinkti tinkamos galios įkroviklis, kad jis nebūtų per stiprus ir kraudamas nekaitintų baterijos (nors šis grafikas labiau taikomas darbinei temperatūrai, o ne krovimo). 

Netaisyklingos eksploatacijos pavyzdžiai

Pažeidimai - karštis arba per galingas įkroviklis.png

Vandens trūkumo pasekmės.png


Sulfatizacijos iliustracija.png


Nuosėdos.png